Pozor pri páreni!
NA ČO DAŤ POZOR PRI PARENÍ
...
Neznášanlivé škrečky dajte spolu len za účelom párenia. Samičky, ktoré nie sú v ruji, sú (spravidla) k svojim druhom agresívne a zaujímajú obrannú pozíciu.
Hormonálne riadená pripravenosť na párenie - ruja samičiek - nastáva každý siedmy až desiaty deň v prípade, že už nie je gravidná. U mnohých samičiek škrečka zlatého môžete sledovať zmenu správania. Menej sa bránia a pri dotyku na zadnú časť tela vzpriamujú chvostík kolmo hore ponúkajú sa samčekovi na párenie.
Ak chcete, aby prišlo k spojeniu, premiestnite samičku do klietky k samčekovi. Samček sa cíti sebaistejší vo vlastnej klietke a skôr sa pred samičkou obháji. Ak by sa zvieratá hrýzli, ihneď ich oddeľte, inak môže prísť aj k smrteľnému poraneniu samčeka. Samička asi nemá to správne obdobie. Pokúste sa dávať ich spolu každý deň. Ak samička, ktorá sa až doposiaľ bránila, uteká, ale samčeka nehryzie, nastáva nahováranie. Samček samičku naháňa a navzájom si očuchávajú genitálie.
Po nejakom čase sa samička ponúkne s ohnutým chrbtom a zdvihnutým chvostíkom samčekovi na párenie. To trvá len niekoľko sekúnd. Potom si obe zvieratá čistia genitálie. O chvíľu nato dochádza spravidla k opakovanému páreniu. Po nejakom čase začne byť samička opäť agresívna a začne svojho partnera znova zaháňať.
Niektoré zlaté škrečky a väčšina malých druhov škrečkov sú mierumilovné zvieratá a samička je ochotná akceptovať samčeka aj počas odchovu mláďat. V každom prípade však škrečky pozorujte J a ak by dochádzalo k bitkám, oddeľte ich.
Škrečky džungarské a sivé môžete chovať v pároch alebo v malých skupinkách. Nádoba pre malú kolóniu musí byť väčšia než klietka pre jedno zviera.
Škrečky Roborovského, určené na chov, je najvhodnejšie držať len v pároch.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.